R1612-24.000-8-1020-TR-NS1
DigiKey Part Number
2151-R1612-24.000-8-1020-TR-NS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-R1612-24.000-8-1020-TR-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-R1612-24.000-8-1020-TR-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1612-24.000-8-1020-TR-NS1
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 MHz ±10ppm Crystal 8pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1612-24.000-8-1020-TR-NS1 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.25)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.049" W (1.60mm x 1.25mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)