QT49S-7.3728MAHJ-T
DigiKey Part Number
4981-QT49S-7.3728MAHJ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
4981-QT49S-7.3728MAHJ-TCT-ND - Cut Tape (CT)
4981-QT49S-7.3728MAHJ-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QT49S-7.3728MAHJ-T
Description
HC49 SMD MHZ QUARTZ XTAL / METAL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Frequency Tolerance
±30ppm