PF0560.252NL
DigiKey Part Number
553-3052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0560.252NL
Description
FIXED IND 2.5UH 6.1A 10.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 µH Shielded Wirewound Inductor 6.1 A 10.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A