Image for LPF1608LL52R2500A is not available
LPF1608LL52R2500A
DigiKey Part Number
553-LPF1608LL52R2500ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-LPF1608LL52R2500ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-LPF1608LL52R2500ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF1608LL52R2500A
Description
RF FILTER LOW PASS 2.5GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5GHz Center Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 400MHz Bandwidth 0.6dB 0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
0.6dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
2.5GHz Center
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Bandwidth
400MHz