BPCF00131375101M00
DigiKey Part Number
553-BPCF00131375101M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00131375101M00
Description
FIXED IND 100UH 1.9A 125 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 1.9 A 125mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
125mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)