800-V3-029-22-002101
DigiKey Part Number
800-V3-029-22-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-029-22-002101
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 29 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.172" (4.37mm)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC