PC323-24H-X
DigiKey Part Number
2634-PC323-24H-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC323-24H-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4.5 ms
Mounting Type
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 48VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 144W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA