PYA12A050240
DigiKey Part Number
993-PYA12A050240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYA12A050240
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12 W
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Positive Center
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.28" H (58.9mm x 40.9mm x 32.5mm)
Voltage - Output
5V
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
Power (Watts)
12 W