PPL250U-120L6
DigiKey Part Number
993-PPL250U-120L6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL250U-120L6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
240 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
154mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.4mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
20A