POE61W-560DG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Phihong USA
In Stock: 1 020
Datasheet
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
POE61W-560DG
DigiKey Part Number
993-1093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE61W-560DG
Description
POE INJECTOR 60W 56V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Type
Passive Injector
Size / Dimension
6.40" L x 2.56" W x 1.42" H (163.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Sold Separately
Voltage - Output
56V
Input Connector
IEC 320-C8
Current - Output
1.1 A
Power (Watts) - Per Port
60W