POE31W-240 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity
In Stock: 0
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
POE31W-240
DigiKey Part Number
993-1085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE31W-240
Description
POE INJECTOR 30W 24V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Manufacturer
Phihong USA
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Packaging
Box
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Desktop
Type
Passive Injector
Size / Dimension
6.42" L x 2.56" W x 1.42" H (163.3mm x 65.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Sold Separately
Voltage - Output
24V
Input Connector
IEC 320-C8
Current - Output
1.25 A
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
30W