POE21-120H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Phihong USA
In Stock: 1 076
Datasheet
12V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
POE21-120H
DigiKey Part Number
993-1177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE21-120H
Description
POE SPLITTER 12W 12V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Compliance
IEEE802.3af
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Series
Features
OVP, SCP
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
75%
Type
Splitter
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
45 ~ 57V
Size / Dimension
3.94" L x 2.21" W x 1.10" H (100.0mm x 56.0mm x 28.0mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output
12V
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
1 A
Output Connector
2.1mm Plug (Power), RJ45 (Data)
Power (Watts) - Per Port
12W