AQ27E-59CFA-H
DigiKey Part Number
993-AQ27E-59CFA-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ27E-59CFA-H
Description
AC/DC WALL ADP 5V/9V/12V/15V 27W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V 27 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
27 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
1.81" L x 0.91" W x 2.83" H (46.0mm x 23.0mm x 72.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A, 3A, 2.25A, 1.8A