AQ10E-050BP-H
DigiKey Part Number
993-AQ10E-050BP-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ10E-050BP-H
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
48mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.33" L x 1.50" W x 0.88" H (59.1mm x 38.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A