OQR50M-R300-2EP-V1
DigiKey Part Number
2046-OQR50M-R300-2EP-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQR50M-R300-2EP-V1
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR SYSTEMS
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective Optical Sensor 0.000" ~ 1.969" (0mm ~ 50mm) Push-Pull
Category
Response Time
5ms
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Push-Pull
Packaging
Box
Light Source
Red LED
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M12
Sensing Method
Retroreflective
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.000" ~ 1.969" (0mm ~ 50mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C