Image for NSN8-18GH50-2E2-S2D2 is not available
NSN8-18GH50-2E2-S2D2
DigiKey Part Number
2046-NSN8-18GH50-2E2-S2D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSN8-18GH50-2E2-S2D2
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M18
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
18V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.315" (8mm)