NBN30-L2-A2-V1
DigiKey Part Number
2046-NBN30-L2-A2-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN30-L2-A2-V1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.181" (30mm) IP69K Module
Category
Material - Body
Polyamide (PA)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP69K
Sensing Distance
1.181" (30mm)