NBB15-U2-E2
DigiKey Part Number
2046-NBB15-U2-E2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB15-U2-E2
Description
INDUCTIVE DC
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP68, IP69K Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBB15-U2-E2 Models
Category
Material - Body
Metal, Polyamide (PA)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.591" (15mm)