Image for ML300-8-600-RT/59/98/103 is not available
ML300-8-600-RT/59/98/103
DigiKey Part Number
2046-ML300-8-600-RT/59/98/103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML300-8-600-RT/59/98/103
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 0" ~ 23.622" (0mm ~ 600mm) Dark-On
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Dark-On
Packaging
Box
Light Source
Red (660nm)
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M8
Sensing Method
Diffuse
Ingress Protection
IP65
Sensing Distance
0" ~ 23.622" (0mm ~ 600mm)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C