Image for LGS25-1800-IO/110/115B is not available
LGS25-1800-IO/110/115B
DigiKey Part Number
2046-LGS25-1800-IO/110/115B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGS25-1800-IO/110/115B
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 11.811" ~ 236.220" (300mm ~ 6m) Push-Pull, PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
8ms
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Push-Pull, PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Infrared (850nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable with Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Through-Beam
Cable Length
7.87" (200.00mm)
Sensing Distance
11.811" ~ 236.220" (300mm ~ 6m)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
18V ~ 30V
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C