GL50-RT/30/40A/98A
DigiKey Part Number
2046-GL50-RT/30/40A/98A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GL50-RT/30/40A/98A
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Optical Sensor 1.969" (50mm) Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
160µs
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Dark-ON/Light-ON
Packaging
Box
Light Source
Red LED
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M8
Sensing Method
Optical
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C