DNFR18-205FIB-M
DigiKey Part Number
298-11510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR18-205FIB-M
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Detailed Description
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Wire Gauge
18-22 AWG
Insulation
Fully Insulated
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bulk
Features
Butted Seam
Color
Red
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Tab Width
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Insulation Diameter
0.178" (4.52mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)