DNF18-250-M
DigiKey Part Number
298-10028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250-M
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Serrated Termination
Terminal Type
Standard
Color
Red
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.040" ~ 0.138" (1.02mm ~ 3.51mm)
Length - Overall
0.810" (20.57mm)