TQ2SA-L-24V
DigiKey Part Number
255-1774-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-L-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TQ2SA-L-24V Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
4 ms
Part Status
Active
Release Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
cURus
Contact Rating (Current)
500 mA
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
5.76 kOhms
Load - Max Switching
250VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
4.2 mA