ERZ-E14A102S1
DigiKey Part Number
P124374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A102S1
Description
VARISTOR 1KV 7.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
565J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV