ERJ-U6RD1200V
DigiKey Part Number
10-ERJ-U6RD1200VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-U6RD1200VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-U6RD1200VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-U6RD1200V
Description
RES 120 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-U6RD1200V Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)