ERJ-8BWJR030V
DigiKey Part Number
P.030AVTR-ND - Tape & Reel (TR)
P.030AVCT-ND - Cut Tape (CT)
P.030AVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8BWJR030V
Description
RES 0.03 OHM 5% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8BWJR030V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)