ERJ-1RHD5102C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1RHD5102CTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-1RHD5102CCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-1RHD5102CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1RHD5102C
Description
RES 51K OHM 0.5% 1/2W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 kOhms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-1RHD5102C Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)