EEV-FK2A151M
DigiKey Part Number
PCE3499TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3499CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3499DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK2A151M
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-FK2A151M Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
594.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
793 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C