EEU-FR1C680
DigiKey Part Number
P14390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1C680
Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
68 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1C680 Models
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
300 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C