EEE-FPC470UAR
DigiKey Part Number
PCE4531TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4531CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4531DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FPC470UAR
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FPC470UAR Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C