EEE-FK1H331AQ
DigiKey Part Number
PCE4849TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4849CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4849DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1H331AQ
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FK1H331AQ Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C