CB1-R-WM-24V
DigiKey Part Number
CB1-R-WM-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1-R-WM-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
84 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
2W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
287 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
14 VDC