CA1B-12V-A-5
DigiKey Part Number
255-CA1B-12V-A-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA1B-12V-A-5
Description
CA AUTOMOTIVE RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NC (1 Form B) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
8 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
0.6 VDC
Series
Operate Time
10 ms
Packaging
Tray
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
150 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Power
1.8W
Switching Voltage
16VDC - Max
Coil Resistance
80 Ohms