AGQ210S24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
AGQ210S24
DigiKey Part Number
AGQ210S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGQ210S24
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AGQ210S24 Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
4 ms
Part Status
Active
Release Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
BSI, cURus
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Coil Resistance
4.8 kOhms
Load - Max Switching
37.5VA, 60W
Base Product Number
Coil Current
5 mA