Image for M9MX60S2YGA is not available
M9MX60S2YGA
DigiKey Part Number
M9MX60S2YGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M9MX60S2YGA
Description
STANDARD MTR 3450 RPM 200/220V
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Standard 3450 RPM 60W 200, 220VAC
Category
Power - Rated
60W
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Size / Dimension
Square - 3.543" x 3.543" (90.00mm x 90.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Part Status
Obsolete
Length - Shaft and Bearing
1.457" (37.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
4.094" (104.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
200, 220VAC
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C