CA1B-12V-A-5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-CA1B-12V-A-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CA1B-12V-A-5 |
Description | CA AUTOMOTIVE RELAY |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPST-NC (1 Form B) 12VDC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 8 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 0.6 VDC |
Series | Operate Time 10 ms |
Packaging Tray | Release Time 10 ms |
Part Status Active | Features Sealed - Fully |
Coil Type Non Latching | Mounting Type Chassis Mount |
Coil Current 150 mA | Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -30°C ~ 80°C |
Contact Form SPST-NC (1 Form B) | Contact Material Silver Alloy |
Contact Rating (Current) 20 A | Coil Power 1.8W |
Switching Voltage 16VDC - Max | Coil Resistance 80 Ohms |