2044-1X15G00SA
DigiKey Part Number
2553-2044-1X15G00SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2044-1X15G00SA
Description
PCB SOCKET, SINGLE ROW, 15 PIN,
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
2044-1X15G00SA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tray
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A