OD9238-24HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD9238-24HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-24HBIP69K
Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 100.0 CFM (2.80m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9238-24HBIP69K Models
Category
Noise
56.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
9.6 W
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.400A
Air Flow
100.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C