OD9238-12MBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD9238-12MBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-12MBVXE
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 124.8 CFM (3.49m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
64.1dB(A)
Series
Power (Watts)
24.2 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.00A
Air Flow
124.8 CFM (3.49m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.100 in H2O (274.0 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C