OD7020-12HB
DigiKey Part Number
1053-1605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD7020-12HB
Description
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 41.0 CFM (1.15m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
5.16 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Current Rating (Amps)
0.430A
Width
20.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
41.0 CFM (1.15m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C