OD6025-12MB
DigiKey Part Number
1053-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-12MB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 17.0 CFM (0.476m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD6025-12MB Models
Category
Noise
25.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
17.0 CFM (0.476m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C