OD4020-24MB
OD4020-24MB
OD4020-24MB
DigiKey Part Number
1053-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4020-24MB
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.0 CFM (0.224m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4020-24MB Models
Category
Noise
30.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.7 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
20.00mm
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Air Flow
8.0 CFM (0.224m³/min)
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C