OD4020-12LB
DigiKey Part Number
1053-1216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4020-12LB
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 6.5 CFM (0.182m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4020-12LB Models
Category
Noise
24.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
980 mW
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
20.00mm
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Air Flow
6.5 CFM (0.182m³/min)
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C