OD180APL-48HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD180APL-48HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD180APL-48HBIP69K
Description
FAN AXIAL 180X65MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 180mm L x 180mm H Ball 460.0 CFM (12.88m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD180APL-48HBIP69K Models
Category
Noise
63.2dB(A)
Mfr
Power (Watts)
50.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
65.00mm
Current Rating (Amps)
1.03A
Air Flow
460.0 CFM (12.88m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
1.100 in H2O (274.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C