OD1238-24HHBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24HHBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HHBVXE
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 258.8 CFM (7.27m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
62.3dB(A)
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.45A
Air Flow
258.8 CFM (7.27m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
1.900 in H2O (473.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C