OD1238-24HBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24HBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HBVXE
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 235.5 CFM (6.59m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
60.4dB(A)
Series
Power (Watts)
46.3 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.9A
Air Flow
235.5 CFM (6.59m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C