OD1238-12HBVXC
DigiKey Part Number
1053-1146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-12HBVXC
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-12HBVXC Models
Category
Noise
65.0dB
Mfr
Power (Watts)
43.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
3.6A
Width
38.00mm
Voltage Range
6 ~ 14VDC
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
1.350 in H2O (336.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C