OD1225-48MBIP68
DigiKey Part Number
OD1225-48MBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-48MBIP68
Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 90.0 CFM (2.52m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
35.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.00mm
Weight
0.341 lb (154.67 g)
Air Flow
90.0 CFM (2.52m³/min)
Current Rating (Amps)
0.070A
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 35°C