OAB360-11-1
DigiKey Part Number
1053-1697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB360-11-1
Description
FAN IMP MTRZD 360X167 115V W/CAP
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 360mm Dia Ball 1645.0 CFM (46.06m³/min) 4 Wire Leads
EDA/CAD Models
OAB360-11-1 Models
Power (Watts)
270W
Series
RPM
1600 RPM
Packaging
Box
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Size / Dimension
Round - 360mm Dia
Width
167.3mm
Current Rating (Amps)
2.30A
Air Flow
1645.0 CFM (46.06m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
2.200 in H2O (548.0 Pa)
Material - Blade
Metal
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C